ثبت برند

سئوشو

ثبت برند

ثبت برند يكي از اقداماتي  مهم و اصلي در ثبت شركت ها مي باشد  كه در هنگام به ثبت رسيدن آن ميبايست انجام بگيرد. زماني كه يك شركت به ثبت مي رسد نامگذاري آن جزو يكي از ضرورت هاي كار آن شركت مي باشد و طبق قوانين حقوقي ايران، براي ثبت شركت بايد انتخاب نام تجاري از ميان اسامي فارسي و غيرتكراري باشد.

 

 

علامت تجاري هر گونه اصطلاح ، علامت ، نشانه ، نماد ، عدد ، طرح يا تركيبي از اينها مي باشد كه براي محصول يا خدمات اشخاص حقيقي يا حقوقي به كار برده مي شود تا آنها را از يكديگر تفكيك كند.

 

براي ثبت يك برند بايد چند نكته مهم را در نظر گرفت در مرحله اول اينكه اسامي مشهور را نمي توان ثبت كرد و اگر نام انتخابي با نام برند ديگري بيش از ۵۰% تشابه داشته باشد نيز قابل ثبت نمي باشد. البته اين حالت در طبقات مربوط به مواد غذايي، آشاميدني، سلولزي، ايمني، لوازم خانگي، آرايشي و بهداشتي بيشتر اتفاق مي افتد.

 

ديگر نكته كه در ثبت برند ممنوع است ، استفاده از نام مناطق جغرافيايي مي باشد. بنابراين براي جلوگيري از رد نام، مي توان از نام هاي مختلط و چند سيلابي براي ثبت برند در طبقه شلوغ، استفاده كرد. قابل ذكر است كه اگر برند به همراه لوگو باشد بهتر است  از طرح هاي ساده و قابل فهم و زيركانه استفاده نمود.

 

در واقع برند يا نام تجاري نامي است كه باعث مي شود تا محصولات و كالاهاي توليدي يا خدمات ارائه شده توسط يك شخص يا بنگاه را از ديگر خدمات و شركتها متمايز كند. براي ثبت نام تجاري، برند به دو صورت لاتين و غير لاتين در دنياي كسب و كار استفاده مي شود.

 

به طور كلي ثبت برندهاي تجاري را به ثبت برند در ايران و ثبت برندهاي بين المللي ( مادريد ) تقسيم مي كنند. ثبت برند در ايران شامل ثبت برند فارسي و ثبت برند لاتين مي شود كه ثبت برند لاتين در ابتدا نيازمند اخذ كارت بازرگاني مي باشد.

 

انواع ثبت برند

 

در ثبت برند تجاري در ايران، برندي است كه لازم است در يكي از فرهنگ هاي معتبر فارسي نظير فرهنگ دهخدا موجود باشد در غير اين صورت، برندي كه معناي لاتين داشته باشد اما به صورت فارسي به نگارش درآيد جزء برند لاتين محسوب مي شود.

هر شركت يا شخصي مي تواند علاوه بر به ثبت رساندن نام تجاري خود جهت شناساندن بهتر خدمات و محصولاتش به ثبت برند خود بپردازد تا با هك شدن آن بر روي محصولات و هر مكان ديگري خود را بيشتر در ذهن مخاطبان و مشتريان جاي دهند.به منظور تعيين نام تجاري بايد توجه داشت نام انتخاب شده توسط صاحب برند مي تواند تمام و يا چند حرف از آن برگرفته از نام خاص محلي باشد ، و در نهايت زماني كه نام تجاري مورد نظر خود را انتخاب كرديد مي تواند آن را از طريق كارشناسان ما به ثبت برسانيد و از طريق آن در بازار كسب و كار شناسايي شويد.

 

مدت اعتبار ثبت برند و علامت تجاري ده سال از تاريخ تسليم اظهارنامه ثبت آن بوده كه اين مدت زمان با پرداخت هزينه مقرر و با  در خواست مالك آن براي مدت زمان ده ساله قابل تمديد است‌. يك مهلت ارفاقي شش ماهه كه از پايان دوره شروع مي‌شود، براي پرداخت هزينه تمديد، با پرداخت جريمه تأخير، در نظر گرفته مي‌شود.

 

مدارك لازم براي ثبت برند

 

براي اشخاص حقيقي :

 • مدارك شناسايي
 • جواز كسب و فعاليت مربوطه
 • ارائه شكل نام در ابعاد 10در 10 (كارت بازرگاني اگر برند حروف لاتين باشد)

 

براي اشخاص حقوقي :

 

 • مدارك شناسايي مدير عامل و اعضاي هيات مديره
 • كپي روزنامه تاسيس شركت و آخرين تغييرات (بيشتر از 2 سال نبايد گذشته باشد)
 • جواز كسب فعاليت (جواز تاسيس – پروانه بهره برداري – پروانه كسب يا كارت بازرگاني)
 • كارت بازرگاني ( اگر برند حروف لاتين باشد)

 

مزاياي ثبت علائم تجاري

 

 • شركت‌ها را قادر مي‌سازد محصولات‌شان را از يكديگر متمايز سازند.
 • ابزار بازاريابي و اساس ايجاد وجهه و شهرت شركت‌ها هستند.
 • اجازه استفاده از  آنها به اشخاص ثالث داده مي‌شود و منبع مستقيم درآمد از محل حق امتيازها مي‌باشند.
 • جزء ضروري موافقت‌نامه‌هاي اعطاي نمايندگي هستند.
 • ممكن است دارائي ازرشمند كسب و كار باشند
 • شركت‌ها را تشويق مي‌كنند در حفظ يا بهبود كيفيت محصولات سرمايه‌گذاري كنند.
 • ممكن است براي دريافت وام مفيد باشند.

 

ادامهـ مطلبـ
<~PostViwe~> | 1397/4/6  | ۱۳ | seosho

ثبت برند فارسي

ثبت برند فارسي برنديست كه الزاماَ در يكي از فرهنگ هاي معتبر فارسي ( نظير فرهنگ دهخدا ) موجود باشد. در غير اين صورت برندي كه معناي لاتين داشته باشد ولي به صورت فارسي به نگارش درآيد هم جز برند لاتين محسوب مي شود.

 

ثبت برند فارسي موجبات تمايز كالاها يا خدمات ساير شركت ها را به خوبي فراهم مي آورد و  تضمين مي كند كه مشتريان مي توانند محصولات را از يكديگر تشخيص دهند.

 

برندهاي برتر مي توانند هيجان، عواطف و احساسات مصرف كنندگان خود را برانگيزانند و بر ارزش كالا يا خدمات  بيفزايند.

 

از سويي ديگر، مشتريان نيز به اين نام ها اعتماد داشته و از آن ها انتظار خلق ايده هاي برتر و نوآوري در محصولاتشان را دارند. با تكميل اطلاعات، به هر اظهارنامه كد رهگيري تخصيص داده مي شود تا در صورت نياز در سامانه پيگيري شود.

 

پاسخ اداره صرفاَ از طريق بخش پيگيري اظهارنامه و خلاصه پرونده قابل مشاهده است و تمامي مكاتبات در خصوص اظهارنامه از طريق همين سامانه ، بخش ثبت انواع درخواست (رفع نقص، پرداخت حق الثبت، تمديد، انتقال و ...) امكان پذير است.

 

برند يا ثبت علامت تجاري مي تواند شامل يك كلمه ( اسم خاص ) و يا ( شكل ) و يا هردو اينها در كنار هم جهت معرفي محصول و انحصاري كردن نام كالا باشد. هر شخص حقيقي يا حقوقي با توجه به نوع فعاليت خود مي تواند براي كالاي مورد نظر خود در حيطه فعاليت خود نام و علامت تجاري انحصاري انتخاب و ثبت نمايد و اين نام يا علامت تجاري ( برند ) به صورت كاملا انحصاري در اختيارصاحب ( برند ) است و در صورت استفاده بدون كسب اجازه از صاحب برند به هر شكلي ، قابل پيگرد قانوني است.

 

مدارك مورد نياز جهت ثبت برند فارسي :

 • ارائه كپي برابر اصل پروانه بهره برداري يا مجوز توليد يا جواز كسب
 • كپي آگهي تاسيس شركت و آگهي تغييرات شركت ( در صورت وجود )
 • كپي برابر اصل مدارك شناسايي صاحبان حق امضاء شركت
 • ده نمونه از كپي علامت مورد نظر حداكثر در ابعاد 10 * 10 سانتي متر و تدوين شرحي از علامت و توصيف آن و مستند
 • معنايي نام مورد نظر در فرهنگ لغات فارسي
 • ارائه وكالتنامه ، چنانچه امور توسط وكيل انجام مي شود.

ادامهـ مطلبـ
<~PostViwe~> | 1397/4/3  | ۱۳ | seosho

ثبت برند بين المللي

به منظور تسهيل روند ثبت برند بين المللي و حمايت از مالكيت صنعتي تعدادي از كشورهاي عضو كنوانسيون پاريس ، سيستم مادريد را بعنوان دستورالعمل ثبت بين المللي علائم تجاري تصويب نمودند.

اين سيستم شامل دو معاهده است: موافقتنامه مادريد مورخ 1891 و پروتكل مرتبط با آن مصوب 1989 و همچنين آيين نامه مشترك.

از مزاياي ثبت بين المللي علائم، توسعه صادرات كشور و دستيابي به بازارهاي جهاني است. الحاق به سيستم مادريد شرط موفقيت را در تجارت تضمين كرده و از تقلب و كپي برداري از علائم كالاها و خدمات تجار ايراني در خارج جلوگيري مي نمايد.

 

در حال حاضر متقاضيان ثبت بين المللي علامت مي توانند به اداره و مالكيت صنعتي تهران مراجعه كرده و با پر كردن فرم هاي ثبت بين المللي علائم اقدام به ثبت علامت خود بنمايند.

 

بموجب مقررات ثبت بين المللي علائم تجاري (سيستم مادريد)، علامت با توجه به قوانين داخلي هركشور مورد بررسي قرارميگيرد و سپس وارد طريق بين المللي خود ميشود يعني ثبت بين المللي علائم تجاري درمرحله اول با ثبت ملي در اداره كشور مبداء صورت مي گيرد و سپس بصورت اتوماتيك با تعيين كشورهاي مورد نظردرسطح  بين المللي انجام ميشود.

 

امتياز اين سيستم اينست كه متقاضي با تسليم يك اظهارنامه بين المللي از طريق اداره مالكيت صنعتي به وايپو ميتواند درصورت تمايل در85 كشور عضو موافقتنامه و پروتكل مادريد يا تعدادي از آنها بسته به انتخاب خود حمايت از علامت تجاري خود را درخواست وكسب نمايد.

 

بنابراين مزيت استفاده از آن در ساده، ارزان و موثر بودن آن ميباشد يعني تنها بوسيله يك تقاضانامه بين المللي واحد به يك زبان (فرانسه، انگليسي يا اسپانيولي) و پرداخت يك تعرفه به فرانك سوئيس، تحصيل و تامين حمايت از علائم تجارتي يا خدماتي دركشورهاي تعيين شده در فرم درخواست ميسرميگردد.

 

همچنين درصورتيكه هرگونه تغييري در علامت ثبت مبداء ازطرف دارنده آن صورت گيرد ازقبيل تغيير آدرس شركت، نام، مالكيت، تمديد وغيره ميتوان با تكميل فرمهاي مربوطه و پرداخت هزينه اي اندك تغييرات مزبور را درسطح بين المللي اعمال نمود.

 

ديگر اينكه اداره مبدا نيز از انجام طبقه بندي كالاها وخدمات و انتشارعلائم در روزنامه رسمي كشور متبوع خويش بي نياز است. درواقع ثبت بين المللي مجموعه اي ازثبتهاي ملي طبق مقررات داخلي هركشور تعيين شده، ميباشد.

 

تعداد علائم قابل ثبت در سطح جهان تقريباَ نامحدود هستند و مطابق با قانون مصوب كشورها علامت تجاري ممكن است متشكل از يك يا چند كلمه،حرف يا عدد و يا تركيبي از آن ها باشد. همچنين علامت تجاري مي تواند برگرفته از شكل، نماد،اشكال سه بعدي، نمادهاي صوتي مانند اصوات موسيقي، رايحه و يا رنگ داراي ويژگي متمايز كننده باشد.

 

براي درخواست ثبت بين المللي علامت، ابتدا بايد علامت مورد نظر در كشور مبدا به ثبت برسد و بعد از آن از طريق اداره مالكيت صنعتي تقاضاي ثبت بين المللي علامت تجاري را نمود. براي ثبت برند، مي بايست فرم اظهارنامه علامت تجاري را پر كرده و مدارك مورد نياز براي ثبت را حاضر نماييد.

مدارك لازم جهت ثبت بين المللي علائم عبارتند از:

 • ارائه نامه درخواست جهت ثبت بين المللي علامت خطاب به اداره ثبت علائم تجاري با درج اسامي كشورهاي مورد نظر
 • ارائه معرفي نامه بر روي سربرگ شركت همراه با امضاي مديران و دارندگان حق امضا و با مهر شركت براي اشخاص حقوقي
 • ارائه كپي كارت ملي و شناسنامه براي اشخاص حقيقي
 • ارائه كپي كارت ملي و شناسنامه مديران و دارندگان حق امضاي شركت و روزنامه تاسيس و آخرين تغييرات شركت براي اشخاص حقوقي
 • ارائه اصل گواهي ثبت علامت تجاري در ايران و يا ارائه كپي مصدق گواهي ثبت علائم تجاري
 • تكميل فرم مخصوص لاتين
 • ارائه برگ محاسبه هزينه ها
 • رسيد مربوط به پرداخت هزينه بررسي اظهارنامه ثبت بين المللي(فرم اظهارنامه علامت تجاري نزد اداره مالكيت صنعتي موجود است)
 • ارائه وكالتنامه در صورت مراجعه وكيل
 •  
هزينه هاي ثبت علامت طبق موافقنامه عبارتند از:

حق الثبت اساسي جهت پوشش دادن هزينه هاي دفتر بين الملل مرتبط با ثبت بين المللي
حق الثبت تكميلي كه براي تعيين كشورهاي مورد نظر براي تحصيل حمايت مي باشد و هزينه آن براي تمام كشورها يكسان است.
حق الثبت ضميمه اي زمانيكه فهرست كالاها و خدمات درخواست شده جهت حمايت بيش از سه طبقه بندي از طبقه بندي بين المللي نمي باشد.
بموجب موافقتنامه اداره هر يك از كشورهاي تعيين شده ظرف مدت يكسال حق اعلام اخطار رد حمايت طبق قوانين داخلي خويش بهمراه دلايل كافي به دفتر بين الملل را دارد. در صورت عدم دريافت اخطار در محدوده زماني فوق، حمايت از علامت در آن كشور از همان تاريخ ثبت بين المللي اعمال خواهد شد. اخطار رد حمايت مي تواند شامل تمام يا برخي از كالاها و خدمات مورد تقاضا باشد.
ثبت بين المللي بايستي هر 10 سال يكبار با پرداخت تعرفه هاي مشخص تجديد شود.

ادامهـ مطلبـ
<~PostViwe~> | 1397/4/3  | ۱۳ | seosho
سئوشو
نام عنوان 。。。

با شرح مختصر 。。。

NEW

↑ برو بالا

سرویس وبلاگدهی فارسی یا پارسی رایگان